Pasakėlė apie sveiką mitybą

Health-edu Mūsų darželis įsitraukė į tarptautinį strateginės partnerystės projektą Health EDU „Sveikatai palankios mitybos inovatyvaus mokymo metodologijos vystymas ir praktika ikimokykliniame ir pradiniame ugdyme“. Kalbėsime apie sveikatai palankią mitybą, valgymo kultūrą ir sveiką gyvenseną, organizuosime edukacinius užsiėmimus ir mokysimės augti stiprūs ir sveiki.

Mieli tėveliai, radę laisvą valandėlę ir jūs savo vaikučiams pasekite pasaką apie ginčus virtuvėje, savo pavyzdžiu mokykite kultūringai ir sveikai maitintis. Mūsų visų bendras tikslas – sveiki ir laimingi vaikai.

 

Pasakėlė apie sveiką mitybą

Paseksiu jums pasaką, kaip kartą virtuvėje susiginčijo maisto produktai, kuris iš jų svarbiausias.Didžiausias pasipūtėlis iš visų buvo cukrus, Sėdėdamas prabangioje cukrinėje savo saldžiu balsu pradėjo girtis, kad be jo visi kaip be rankų: ir į arbatą, ir į uogienę, ir į varškę, ir į kompotą jį deda. Jis yra visur ir saldainiuose, ir tortuose, ir saldžioje kriaušėje. Net braškes valgo su cukrumi, o kiti jo manymu niekam tikę ir nereikalingi. Cukrui paprieštarauti ketino druska su pipirais, bet juos užgožė pienas.  Staiga pabalęs iš pykčio jis grėsmingai šaukė, kad cukraus kalbos yra gryna nesąmonė. Juk net mažiausi vaikai žino, kad pienas yra svarbiausias. Jį geria nuo pat gimimo. Be pieno produktų žmonės neištvertų nė dienos. Pienas, kefyras, jogurtai, sviestas, sūriai, sūreliai, o ką jau kalbėti apie jo didenybę ledus. Juk pienas ir pieno produktai turi daug kalcio, o tai yra labai svarbu kaulas ir dantims. Pieno kalba buvo tokia karšta, kad net užvirė ir ėmė lietis prie kraštus. Pasipiktinusi pieno kalbomis iš keptuvės įkaitusi pašoko žuvis. Jos argumentai buvo trumpi ir aiškūs. Esu ir gardi, ir naudinga. Esu vitaminų A, D šaltinis. Esu svarbiausia. Aršiausi iš visų buvo vaisiai ir daržovės, kurie norėjo visus nutildyti ir perrėkti. Jiems atrodė kad, nieko nėra svarbiau už augalinį maistą, mat visi varpai, puodeliai ir šakutės skalambija valgykite kuo daugiau vaisių ir daržovių. Taigi vaisiai ir daržovės yra sveikatos ir energijos karaliai. Taip aiškindami savo tiesą, pomidoras su pipiru dar labiau, įraudo.  Morka išdidžiai ištiesė savo oranžinę nosį, agurkas pažaliavo iš įsiūčio, o kopūstas nuo pagyrų dar labiau išsipūtė. Bananas su apelsinu kažką neaiškiai murmėjo užsienio kalba bandydami paaiškinti vietiniam obuoliam savo pranašumus, tuo pat metu iš duoninės iššoko bandelė su džemu ir ėmė kumščiuoti sausainius. Niekas nieko negirdėjo. Visi kalbėjo, šaukė, aiškino dešrelės pykosi kiaušiniais, kotletai su pupelėmis.  Visa virtuvė tapo mūšio lauku. Girdėjosi tik aš, aš, aš. Išsiplieskusių barnių lauke į namus sugrįžo šeimininkas nešinas duonos kepalėliu. Kas čia darosi, kodėl čia liepsnoja toks ginčas, reikia kuo greičiau užgesinti ir paėmęs  stiklinę vandens šliukštelėjo ant išsikarščiavusių produktų, juk taip ir virtuvė gali užsidegti. Tada nužvelgęs maištininkus taikiai tarė:

Nusiraminkite. Visi jūs esate labai svarbūs, tik vienų produktų reikia valgyti daugiau, kitų mažiau. Grūdiniai produktai: duona, kruopos, makaronai yra maisto pagrindas. Daržovės ir vaisiai irgi yra labai naudingi, o ypač tie, kurie auga mūsų krašte. Mat atvežtiniai yra  apipurkšti nuo gedimo saugančiais chemikalais, kuriuos būtina itin kruopščiai nuplauti. Rečiau galima vartoti: mėsą, žuvį ir pieno produktus. Nors saldumynai yra maisto produktai piramidės viršūnėje lyg karaliai, tai nereiškia, jog jie yra svarbiausi. Saldumynus reikėtų valgyti su saiku, mat jie nėra naudingi. Tada kiek su saiku, mat jie nėra naudingi. Tada kiek susimastęs virtuvės triukšmadarių paklausė, o vis dėl to kas yra pats svarbiausias? Be ko negalima išgyventi nė dienos kitos. Šį kartą visi tylėjo. Be VANDENS – paaiškino. Vanduo  ne todėl svarbus, kad užgesino šį ginčą, bet vanduo yra gyvybės pagrindas. Be maisto galima išgyventi mėnesį, o be vandens daugiausiai savaitę. Išgėręs stiklinę vandens, padėkojo visiems produktams už jų  teikiamą energiją, kurios reikia širdies plaukimui, kvėpavimui, judėjimui, darbams, mokslams, žaidimams ir net miegui. Tada ramiai atsipjovė šiltos šviežios ruginės duonelės. Metas užkasti. Virtuvėje įsivyravo taika ir ramybė. O jus vaikai ar mėgstate duonelę?

 

„Svajonėlės“ administracija
2016-11-07

Pagalba vaikams